TMOV Thermally Protected 620V Metal Oxide Varistor with 6000A Surge Current for Surge Protection Modules
Подробная информация о продукте:
| Место происхождения: | Китай |
| Фирменное наименование: | TIAN RUI |
| Сертификация: | ROHS |
| Номер модели: | ТМОВ14-621 |
Оплата и доставка Условия:
| Количество мин заказа: | 1000 шт. |
|---|---|
| Цена: | обсуждаемый |
| Упаковывая детали: | Набор в больших количествах, 50 шт. или 100 шт. на мешок |
| Время доставки: | 5-7 ДНЕЙ |
| Условия оплаты: | D/P, T/T, PayPal, западное соединение |
| Поставка способности: | 1000000 шт/месяц |
|
Подробная информация |
|||
| Название продукта: | TOMV Металлооксидный варистор | Размер диска: | 14Д 14ММ |
|---|---|---|---|
| Напряжение варистора (V1mA): | 620 В | Максимальное постоянное рабочее напряжение: | Вэфф: 385 В; В постоянного тока: 505 В |
| Номинальная мощность: | 0.6W | Максимальное напряжение зажима (8/20μs): | ВК: 1025 В; ИК: 50А |
| Максимальн Энергия: | 136 Дж (2 мс) | Ток перенапряжения (1×8/20μs): | 6000 А (8/20 мкс) |
| Типичная вместимость: | 350пФ (1кГц) | ||
| Выделить: | Thermally Protected Metal Oxide Varistor,620V MOV,6000A Surge Current TMOV Varistor |
||
Характер продукции
TMOV Thermally Protected 14D 621K 621 Metal Oxide Varistor for Surge Protection Modules
TMOV Thermally Protected Varistors are radially leaded metal oxide varistors (MOVs) with a thermally activated element designed to open during overheating. The integrated thermal element and the enclosure design work together to facilitate surge-protection module compliance to UL1449. These performance capabilities of TMOV varistors serve cord or permanently connected applications. These varistors offer quick thermal response due to the proximity of the thermal element to the MOV body. This integrated configuration provides the added benefit of lower inductance than most discrete solutions.
Specification of TMOV Thermally Protected Varistor
| Electrical parameters | |
| Varistor voltage (V1mA) | 558V ~ 620 V ~ 682V |
| Max. continuous operating voltage | Vrms: 385 V; VDC: 505V |
| Rated power | 0.6 W |
| Max. clamping voltage (8/20μs) | VC: 1025V; IC: 50A |
| Surge current (1×8/20μs) | 6000A (8/20μs) |
| Max. energy | 136 J (2ms) |
| Typical capacitance | 350pF (1KHz) |
| Leakage current | ≦10μA (75% of V1mA (DC)) |
| Operating temperature | -40℃ ~ +85℃ |
| Storage temperature | -40℃ ~ +100℃ |
| Fuse temperature | 150℃ |
| Hand soldered temperature / Time | 265℃/3s |
TMOV14S-621 Square Type 2Pins
![]()
TMOV14S-621 Square Type 3Pins
![]()
TMOV14-621 Round Type 3Pins
![]()
Features of TMOV Thermally Protected Varistor
•RoHS compliant and lead–free available
•Designed to facilitate compliance to UL1449 for surge-protection products
•Standard lead form and spacing option
•Wave solderable
![]()
Application of TMOV Thermally Protected Varistor
•Surge protection modules
•AC panel protection modules
•AC line power supplies
•Surge-protected strip connectors
•AC power meters
•Relocatable AC power taps
•Ground fault current interrupters
•Uninterruptible power supply
•White goods
•Inverters
•AC/DC power supplies
![]()
![]()
Contact Details:
Andy Wu
Email: andy@tianrui-fuse.com.cn
MP/Whatsapp: +86 13532772961
Wechat: HFeng0805
Skype: andywutechrich
QQ: 969828363








